Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Chodzi o fun
2008-12-17

Założenie było proste: ludzie, kuchnia, wino i muzyka. Jazzownia Liberalna konsekwentnie próbuje budować wizerunek lokalu dla nowoczesnych warszawiaków. A przy okazji chce też odkurzyć i ożywić dla mieszkańców stolicy zramolałą już nieco Starówkę.

 

 

Jazz od zawsze była muzyką elit. Dzisiaj pewnie jeszcze bardziej niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy w polskich klubach królowali Komedia, Namysłowski, Urbaniak. Właściciele Jazzowni Liberalnej, jakby na przekór trendom i modom, to właśnie z tej muzyki uczynili motyw przewodni swojego lokalu. Ukłonem w stronę dnia dzisiejszego jest za to wystrój tego miejsca – lekki, nowoczesny, z delikatnym przymrużeniem oka.
Dla Krzysztofa Szczawińskiego, właściciela lokalu, wizja Jazzowni miała odzwierciedlać jego filozofię życiową. Stąd przymiotnik liberalna w nazwie. Przed rokiem ten znany w Polsce finansista postanowił zainwestować w polską gastronomię. W pewnym sensie nie miał nawet innego wyjścia – z gastronomią na Starówce byli związani także jego rodzice, przez lata prowadzili nawet lokal w tym samym miejscu. Krzysztof Szczawiński miał jednak nieco inną wizję swojej wymarzonej restauracji. Zależało mu, by stworzyć niebanalną stref? z klimatem, gdzie regularnie by grano jego ukochany jazz.

Promocja jak z nut


Robert Górnicki, główny menedżer Jazzowni z tym projektem związany jest od początku. Podczas rozmowy z nami nie ukrywa swojego emocjonalnego stosunku do tego miejsca. W swojej dwunastoletniej karierze w gastronomii pracował już w wielu warszawskich lokalach, to jednak jego pierwsza restauracja na Starym Mieście.
Warszawska Starówka to ciężki temat. Czasami żartuję, że trzeba kustosza, by oprowadzać po tutejszych restauracjach – żartuje. – Problem w tym, że to miejsce kompletnie nie żyje. Tu nic się nie dzieje, nikt nie przychodzi; jeszcze rok temu sam zresztą bym tutaj nie zajrzał...
Zdaniem menedżera problem ze Starówką jest taki, że przez wiele lat miejscowi restauratorzy, przedsiębiorcy byli nastawieni na cudzoziemców.
Tu wciąż pokutował ów mit bogatego Amerykanina, który latem przyjechał, rzucał dolarami, płacił za wszystko pięć razy drożej – wyjaśnia. – Silna złotówka to zakończyła. Nie ma już takiego obłożenia. Dlatego my wychodzimy do ludzi. Postawiliśmy na stałych klientów i stopniowe budowanie marki, a nie stawianie tylko i wyłącznie na turystów.
Robert nie ukrywa, że kiedy zdecydował się przyjąć wyzwanie stworzenia i prowadzenia Jazzowni, jego największą wątpliwość budził... jazz właśnie. Właściciel od razu zaznaczył bowiem, że wyobraża sobie to miejsce także jako salę koncertową, klub, gdzie byłyby organizowane koncerty i jazz sessions. Jazz jednak to muzyka niszowa i połączenie rentowności z wypełnieniem misji inwestora mogło na początku wydawać się zadaniem nieco karkołomnym.
Na szczęście życie bardzo szybko zrewidowało moje wątpliwości – przyznaje Robert. – A naszą działalność rozpoczęliśmy bardzo mocno. Bo choć z jazzu rzeczywiście pieniędzy nie ma, to my zarabiamy na czymś innym.
Dzisiaj za dobór artystów odpowiada Grzegorz Gałuszka, znany w środowisku organizator imprez jazzowych, związany niegdyś z warszawskim Remontem. I to jazz właśnie, w pierwszym okresie działalności, pomógł w rozkręceniu działalności. Lokal zainaugurował działalność w czerwcu. Niemal w tym samym czasie na Starówce ruszy?a cykliczna impreza letnia w Warszawie, czyli Jazz na Starówce.
Mamy bardzo duży, 150-metrowy ogródek, jakby żywcem wyjęty z jakiejś nadmorskiej promenady – wyjaśnia Robert. – Mieliśmy też na tyle dużo szczęścia, że z propozycją współpracy zwrócili się do nas organizatorzy Jazzu na Starówce. Muzycy występujący na tej imprezie gościli właśnie u nas. A to z kolei przyciągnęło do nas media.
Udało się więc bez żadnych nakładów nagłośnić otwarcie i ofertę. (...)

Pełny tekst artykułu dostępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 12/08

Jazzownia Liberalna

• właściciele – Krzysztof i Karolina Szczawińscy
• menedżer – Robert Górnicki
• szef kuchni – Mariusz Gawryszewski
• dyrektor muzyczny
– Grzegorz Gałuszka
• adres: Rynek Starego Miasta,
ul. Jezuicka 1/3
00-281 Warszawa
tel./fax: 22 635 37 69
www.jazzownia.com
e-mail: jazz@jazzownia.com

Sylwetka

Robert Górnicki ma 32 lata, wykształcenie – jak mówi – ma „około budowlane”, co się okazało bezcenne w przypadku tworzenia lokalu od pierwszej kreski na papierze, ale z gastronomią jest związany od 12 lat. Był zresztą na nią skazany już od początku, choć jego rodzina próbowała go od tego odwieźć za wszelką cenę. Robert bowiem reprezentuje już trzecie pokolenie w jego rodzinie, które jest związane z tą branżą. Jego mama była barmanką w Remoncie (zresztą jedną z pierwszych w Polsce), a obie babcie pracowały w kuchni. On – jako 21-latek – poszedł dosłownie w ślady matki, bo zaczął pracować w Remoncie. Potem było kilka innych lokali. W Jazzowni ma nadzieję wykorzystać zdobyte w pozostałych restauracjach doświadczenie i kontakty. Wyzwanie przed nim stoi duże, zwłaszcza, że właściciele dali mu niemal wolną rękę.

*******************

Komentarze
Super miejscedaniel lesz. 2009-04-03 17:26:41
Naprawdę fantastyczne miejsce i fajni ludzie. Polecam, bo mało jest takich klimatycznym miejsc, a do tego niedrogo.Dodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014764