Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Dwaj i jedna
2008-12-17

Rozmowa o krakowskim barze pod szyldem Miejsce musiała się rozpocząć od tematu.... mebli, bo one w dużej mierze decydują o wyjątkowym anturażu tego lokalu. To design lat 60. i 70. XX wieku. Przed stworzeniem Miejsca jego właściciele prowadzili sklep z tym oryginalnym asortymentem. Potem powstał pub, a już wkrótce być może będzie także restauracja...

Jest taka nieliczna, aczkolwiek bardzo wpływowa grupka osób w Krakowie, która wprost uwielbia odkrywać nowe miejsca. To oni wyznaczają trendy, oni wskazują nowe miejsca, w których „trzeba” bywać. Miejsce cieszy się ich uznaniem niezmiennie od półtora roku. Oczywiście niemała w tym zasługa właścicieli – Agi, Bartka i Przemka – ludzi, dla których kultura i sztuka to nie tylko przegląd cotygodniowych zapowiedzi w „Co jest grane”.
Miejsce ulokowało się na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy Estery, ale trafić tam za pierwszym razem nie jest łatwo.
Mieliśmy kiedyś szyld, ale chyba nawet tygodnia nie przetrwał i ktoś się nim „zaopiekował” – tłumaczy Przemek Krupski, jeden ze współwłaścicieli. – Zanim się zabraliśmy za zrobienie nowego, okazało się, że ludzie i tak do nas trafiają. Zostaliśmy bez niego... I tak jest chyba lepiej.

Magia


Znowu macie zdjęcia – bardziej stwierdzają niż pytają kolejni znajomi i przyjaciele Miejsca, którzy wpadają tu w pochmurne, listopadowe przedpołudnie na swoją dzienną dawkę latte. Już nawet nie dziwią się. Bartek dyskretnie, ale stanowczo przerywa wywiad, by poświęcić kilka minut na rozmowę z nowo przybyłymi gośćmi. Zresztą spora grupa klientów świetnie zna się z właścicielami, może dlatego atmosferę pewnego rodzaju familiarności i nieskrępowanej atmosfery czuć tu już od progu.
Nie dziwi więc, że w ciągu półtora roku istnienia pub zyskał na krakowskim Kazimierzu zasłużoną sławę miejsca, gdzie należy bywać. Kolejnych gości przyciągają organizowane tu cyklicznie wystawy prac fotograficznych, malarskich, spotkania autorskie. To efekt artystycznych zainteresowań właścicieli, a wystawiający tu artyści to nierzadko ich dalsi lub bliżsi znajomi. Warto jednak podkreślić, że do tego designerskiego lokalu, jego kreatywnych właścicieli, mających pociąg do biznesu gastronomicznego, zawiodła kręta droga – poprzez liczne strychy, piwnice i graciarnie.
Wspólnie z Przemkiem zaczynaliśmy, zafascynowani przeszłością, ale z czasem okazało się, że obu nas tak naprawdę interesuje jeden okres – sztuka użytkowa lat 60. i 70. XX wieku. – przyznaje Bartek. – Meble z charakterem, które od poprzedników różniło to, że zostały zaprojektowane już przez architektów. Potem doszły plakaty, grafika. Staliśmy się pełną gębą fanami lat 60. W tym czasie w Polsce i całym bloku wschodnim powstawały bardzo fajne rzeczy, podobnie jak na Zachodzie. Inspiracja była wspólna dla wszystkich. Z tym się wiązały lepsze materiały, lepsze formy. To były po prostu meble przemyślane. Nie liczyła się ich wielkość. Były bardziej dynamiczne. Nie można tego w żaden sposób łączyć z nostalgią za czasami PRL, jak próbują nas oceniać niektórzy.
Mebli szukali wszędzie – często przywracając życiu kompletnie zniszczone, ale unikatowe „egzemplarze”. Pomagali im przyjaciele informując o zapomnianych bibelotach; sporo udało im się kupić na targach staroci w Krakowie, także w Pradze i Berlinie. Ale – jak wiadomo – nie każda fascynacja musi przekształcić się w biznes. Tutaj pomógł przypadek lub zrządzenie losu, jak kto woli. Urządzając swoje mieszkanie w pewnym momencie stanęli przed wyborem: albo masowa produkcja, której nie chcieli, albo rzeczy designerskie, na które ich z kolei nie było stać. Wybrali trzecią drogę – meble z przeszłością po gruntownej renowacji. Szybko okazało się, że podobne chcieliby mieć i ich przyjaciele, że takie bibeloty świetnie nadają się na niebanalny prezent.
I z kilku gratów, pozornie bez kształtów, bez pomysłu, wyszły całkiem niezłe cacka. Tak powstał nasz sklep na Podzamczu.
Sklep od początku pełnił też funkcję mini ośrodka kulturalnego – miejsca spotkań autorskich, wystaw prac malarskich i fotograficznych. Kiedy jednak przenieśli się na Zegadłowicza – na tę zbli?on? do biznesu aktywność nagle zabrakło miejsca. I tak powstała idea pubu Miejsce.
Pomysł na pub turlał nam się po głowie dosyć długo, ale nie wiedzieliśmy za bardzo, jak się za to zabrać. Nie mieliśmy pojęcia, jak szukać, gdzie znaleźć odpowiedni lokal w takim mieście jak Kraków – przyznaje Bartek. – Tak naprawdę jednak knajpa urodziła się jako naturalne przedłużenie naszej wcześniejszej działalności.
Zwłaszcza, że domagali się tego sami klienci, mówiąc: Macie super sklep, szkoda, że nie można na kawę do was przyjść.
I w pewnym momencie wiedzieliśmy, że musimy to zrobić – śmieje się Bartek. (...)

Pełny tekst artykułu dostępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 12/08

Tekst: Magdalena Kleban
Fot. Bartosz Jarosz

Pub Miejsce

• właściciele – Aga Szklarz,
Bartek Kieżun, Przemek Krupski
• ilość miejsc siedzących – 40
• adres: Kraków, ul. Estery 1
tel. 783 096 016
e-mail: miejsce.krk@gmail.com
www.miejsce.com.pl


Dossier

Aga Szklarz, Bartek Kieżun i Przemek Krupski (na zdjeciu od lewej) – właściciele krakowskiego pubu Miejsce. Aga z Bartkiem znają się jeszcze z rodzinnego miasta, ale to Bartek z Przemkiem rozpoczęli wspólny biznes. Przemek jest absolwentem kulturoznawstwa, Bartek – etnologii i antropologii kultury. Ich pasją jest wzornictwo, sztuka użytkowa, szczególnie z lat 60. i 70 XX wieku. Trzy lata temu otworzyli w Krakowie sklep-galerię z przedmiotami z tego okresu pod nazwą Miejsce. Półtora roku później powstał pub pod tym samym szyldem. Wtedy też do spółki dołączyła Aga, na co dzień menedżer w jednym z koncernów. To jednak nie jedyne formy aktywności Bartka i Przemka. Zajmują się także projektowaniem mieszkań, sklepów, są także autorami scenografii do sesji zdjęciowych m.in. w „Playboyu” i „Wysokich Obcasach”. W projektowaniu pubu pomagała im Anita Kłuska, projektantka wnętrz.

*******************

 

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.017140