Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Drugie życie Habany
2008-10-10

Habana to restauracja z klasą, gdzie doskonałość wystroju wnętrza o mały włos nie doprowadziła do jej upadku. Przybliżenie restauracji poznaniakom, przekonanie ich, że nie jest lokalem ekskluzywnym dla wąskiego grona odbiorców – to główne zadanie jakie postawili obecnie przed sobą właściciele Magdalena i Tomasz Cegielscy.

Ta restauracja dosłownie zapiera dech w piersiach. To z pewnością jeden z najpiękniejszych lokali w Polsce. Tak bardzo, że wielu gości bało się wejść do środka, sprawdzić menu – przekonanych, że to nie na ich kieszeń. Teraz właściciele lokalu stanęli więc przed olbrzymim wyzwaniem – zmiany sposobu postrzegania Habany przez poznaniaków.
Można powiedzieć, że w pewnym momencie staliśmy się ofiarami wizerunku restauracji ekskluzywnej, zakładnikami własnej wizji – przyznaje Magda Cegielska, współwłaścicielka Habany. – Nasi stali goście wiedzą, że jest u nas świetna kuchnia i można miło spędzić czas. Teraz tylko o tym musimy przekonać kolejne osoby... – zastanawia się przez chwilę. – Myślę, że jakieś 80 % naszych potencjalnych gości jeszcze do nas nie dotarło.

Czas zmian
Lokalizacja jest świetna. Kilka metrów od Starego Rynku w Poznaniu, na ulicy Paderewskiego. Piękne i zabytkowe uliczki wokół, gdzie jest mnóstwo modnych butików, salonów, firm graficznych, agencji reklamowych...
Agnieszka Górny, nowa menedżerka restauracji, właśnie w nich widzi przyszłych odbiorców Habany.
Naszego docelowego gościa widzę nie tyle sklasyfikowanego według wieku, ale bardziej według zainteresowań, do którego przemówi styl art deco, który posłużył za inspirację w tym lokalu. To architekci, fryzjerzy, graficy, dj-e, pasjonaci muzyki. Ale też VIP-y i artyści – podkreśla. – Z racji bliskiego sąsiedztwa myślę, że najlepsza będzie tutaj forma reklamy bezpośredniej.
Agnieszka Górny do ekipy Habany trafiła zaledwie przed kilkoma miesiącami. I od razu ostro zabrała się do roboty. Wakacje, lato – to był czas na tworzenie koncepcji, burzę mózgów, wymianę pomysłów z właścicielami, ale także z pracownikami. Jesienią przyszła pora ich realizacji.
Moim głównym zadaniem jest rozkręcenie tej restauracji w ciągu dnia – wyjaśnia. – Wieczorami nie ma problemów z frekwencją. Schody zaczynają się tuż po otwarciu, w ciągu dnia. Stąd jesienią ruszamy z nową ofertą lunchową. Chciałabym dotrzeć do wszystkich gości. Bo to świetne miejsce zarówno na lunch biznesowy jak i dla dwóch przyjaciółek, które chcą odpocząć w przerwie mi?dzy zakupami albo zwyczajnie mają ochotę poplotkować przy sałatce.
Lunch będzie podawany przez pięć godzin – od 12. do 17. Cena – 29 zł za trzydaniowy zestaw ma przekonać nawet największych niedowiarków. To też jedna z form ocieplania wizerunku Habany.
Goście zaglądali do nas, patrzyli. Wysoko, złoto, bogato. I już od progu się wycofywali – zauważa Agnieszka. – Musimy zrobić wszystko, żeby to zmienić, żeby goście zajrzeli do karty menu. Bo mamy świetne jedzenie, korzystamy tylko z naturalnych produktów, a ceny przy tym nie są wygórowane i naprawdę młodych 30-latków na nie stać.

To miał być bar...
Wchodząc do Habany trudno sobie wyobrazić, że kiedyś tej restauracji mogło nie być. Że o tych ścianach z czarnego onyxu jeszcze rok temu nikt nie wiedział. Właścicielom tego lokalu – Magdalenie i Tomaszowi Cegielskim udało się stworzyć miejsce wyjątkowe, wręcz bajkowe. I jak to często w takich przypadkach bywa, w powstaniu Habany pomógł przypadek, zrządzenie losu.
Oczywiście nie było kwestią przypadku, że małżonkowie porwali się na biznes restauracyjny, choć dotychczas nie mieli doświadczenia w tej materii. O własnym lokalu myśleli jednak od dawna.
Na własnej skórze odczuliśmy brak w Poznaniu takiego miejsca, gdzie dobrze czulibyśmy się zarówno my jak i nasi znajomi – mówi Magda.
Przyznaje jednak, że ich pierwotne plany były – powiedzmy – bardziej skromne i mniej ekstrawaganckie.
Tomek bardziej myślał o czymś na kształt sport baru – kontynuuje opowieść. – Mąż, w przeciwieństwie do mnie, nie jest z Poznania i choć mu ciągle powtarzałam, że nic specjalnego, co nadawałoby się na bar teraz w mieście nie ma, to on się uparł i sam postanowił poszukać.
Tak trafił na Habanę.
- To było półtora roku temu, kiedy przechodził przypadkiem tą ulicą. Nagle zauważył robotnika wychodzącego z tego budynku z taczką pełną gruzu – śmieje się Magda..
Szczerze mówiąc, akurat zaparkował przy Paderewskiego swój samochód, by poszukać, czy jakiś lokal nie zwalnia się przy Starym Rynku. To w końcu tuż za rogiem. Na Stary Rynek jednak już tego dnia nie dotarł. Bo całkiem przypadkiem okazało się, że robotnicy zajęci są remontowaniem pomieszczeń na sklep obok, a te kilkaset metrów, gdzie teraz mieści się Habana ciągle można jeszcze zagospodarować. Pani Magda nie dała się długo przekonywać i w jednej chwili – jak tylko zobaczyła to miejsce – wyobraziła sobie w nim przyszłą restaurację.
To niemal monumentalne wnętrze było jakby stworzone dla restauracji. Magdzie i Tomaszowi przypominało zresztą jedną z nowojorskich restauracji, którą swego czasu widzieli i która szczególnie przypadła im do gustu. Tak się więc zapalili do tego pomysłu, że jeszcze tego samego wieczoru wprosili się do zaprzyjaźnionego architekta wnętrz, by przy lampce wina i kilkunastu książkach wnętrzarskich przeprowadzić burzą mózgów na temat wyglądu przyszłej Habany.
Tej pierwszej nocy powstały właściwie najważniejsze założenia dotyczące restauracji, m.in. zdecydowano, by ściany wyłożyć czarnym onyxem. Równie szybko poszło im z szefem kuchni. Tutaj ich wybór od razu padł na Sławomira Domińskiego, człowieka – instytucję poznańskiego świata gastronomii, który w swojej kilkunastoletniej karierze przyczyni? się do sukcesu niejednej poznańskiej restauracji, pracował też w Warszawie, gdzie przygotowywał m.in. dania dla najważniejszych osób w państwie.
Sławka znaliśmy bardzo długo. Jest prawdziwym artystą w swoim fachu – przyznają właściciele.
Choć ma dopiero 35 lat, to jego CV jest doprawdy imponujące i może wzbudzać zazdrość niejednego bardziej doświadczonego kucharza – dodaje Agnieszka. – Zresztą najlepiej o nim świadczy to, że wielu gości po prostu za nim podąża, przychodzą do tych restauracji, którym on akurat szefuje.
Goście cenią go nie tylko za kunszt kulinarny, ale i za wyjątkową skromność – lubią z nim rozmawiać, kiedy wychodzi z kuchni, by zaproponować jakieś danie, odpowiedzieć na pytanie.
Jego specjalnością jest kuchnia włoska, ale na fali zmian w lokalu i on nieco zmodyfikował kartę menu.
Staramy się nie wtrącać do jego pracy, choć ostatnio zasugerowaliśmy mu parę zmian. Zależy nam na tym, żeby w Habanie była kuchnia międzynarodowa, nawet z elementami tajskimi – przyznają rozmówczynie. – Chcemy to nasze menu trochę „odwłoszczyć”.
Na szczęście Sławek jest kucharzem wszechstronnym. Uwielbia eksperymenty kulinarne, zabawę smakiem. Ale jak trzeba przygotować dla grupy Anglików typowo polski obiad, też nie ma najmniejszego problemu.

Houston, mamy problem!
Zarówno Magdalena jak i Tomasz z niezwykłym entuzjazmem podeszli do swojego nowego przedsięwzięcia. Restaurację traktowali bardzo emocjonalnie i – jak dzisiaj żartuje pani Magda – prawie jak własne dziecko. Na początku wydawało się, że wszystko układa się świetnie – bo też i do wszystkiego podchodzili nadzwyczaj profesjonalnie, niczego nie zostawiając przypadkowi.
Za wystrój wnętrz odpowiadał jeden z najlepszych architektów, w kuchni panował Sławek, który dobrał sobie zdolną ekipę, za serwis też odpowiadał doświadczony kelner, który do pracy miał wybrać równie profesjonalną i doświadczoną załogę.
Pierwsze sygnały, że w restauracji może nie dzieje się najlepiej, zaczęły docierać do właścicieli wiosną. Już w maju wpływy lokalu zaczęły znacząco się zmniejszać.
Mieliśmy problem z kuchnią. Okazuje się, że w tej branży na porządku dziennym jest podkradanie kucharzy – wyjaśnia właścicielka. – My szkolimy, a za chwilę taki człowiek jest szefem kuchni gdzie indziej. A mnie nie stać na wypłaty dla sześciu szefów kuchni. Próbowałam w tej sprawie rozmawiać z restauratorami, organizowałam nawet zebrania, ale to nic nie dało. Doszło do tego, że nowi ludzie na rynku przychodzą do Habany i bez żadnego skrępowania zostawiają swoje wizytówki z informacją, że szukają pracowników.
Ale to obsługa spowodowała, że w pewnym momencie o Habanie zaczęły krążyć nieprzychylne opinie. Niektórzy kelnerzy poczuli się ważniejsi od gości. Doprowadziło to do absurdalnej i niebezpiecznej sytuacji.
Zrozumieliśmy, że coś jest nie tak, kiedy stali goście przestali nas odwiedzać, w końcu nasi znajomi wyjaśnili nam, że nie odpowiada im serwis w restauracji. A to część kelnerów uzależniała sposób traktowania gości od wysokości rachunku. To było absolutnie nie do przyjęcia i pożegnaliśmy się z tymi panami – jeszcze dzisiaj wspomnienie tych wydarzeń wywołuje u pani Magdy wzburzenie. – Teraz dobierając zespół zwracam więc uwag? bardziej na to osobowość, kulturę osobistą, a nie na doświadczenie. Wolę jak butelka wina nie jest zbyt fachowo otworzona, niż żeby gość miał czuć się gorzej od kelnera w moim lokalu.
Ten, kto pierwszy pozna tajemnicę sukcesu restauracji, odkryje dlaczego do jednych lokali walą tłumy, a inne – równie dobre, a nawet lepsze – świecą w tym czasie pustkami, z pewnością zasługuje na Nobla, a przynajmniej na ten milion dolarów, jaki otrzymują laureaci tej nagrody. Dopóki jednak to nie nastąpi, restauratorzy muszą uczyć się na żywym organizmie, co nie zawsze jest rzeczą miłą.
I choć to prawda, że w pierwszej chwili Habana może onieśmielić, to z pewnością nie jest to lokal dla snobów i bogaczy. Przynajmniej nie jedynie. Wyczywa si? tutaj dobrego ducha gospodarzy – młodych ludzi, którzy stworzyli lokal z pasją i poświęceniem. Teraz z równym zaangażowaniem pracują nad otwarciem w dolnej części nieruchomości klubu. Od razu jednak zarzekają się, że tam wystrój wnętrza – przynajmniej na początku – będzie skromniejszy.


Dossier
Magdalena
(na zdjęciu) i Tomasz Cegielscy otworzyli Habanę w grudniu ubiegłego roku. To był ich debiut na gastronomicznym rynku. O własnym lokalu marzyli jednak od dawna i kiedy w końcu udało im się spełnić to marzenie, zrobili wszystko, by ich lokal był jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju.
Pani Magda jest poznanianką. Wspólnie z przyjaciółmi zawsze narzekała na brak w jej mieście miejsca, gdzie mogłaby przyjść wspólnie ze znajomymi i gdzie czułaby się dobrze. Habana więc to wynik tęsknoty za lokalem modnym, stylowym, ale i ciepłym, przystępnym zarazem.

 

 

 

 

 

Restauracja Habana

• właściciele – Magdalena i Tomasz Cegielscy
• mened?er – Agnieszka Górny
a.gorny@habanarestaurant.pl
• szef kuchni – Sławomir Domiński
• liczba miejsc siedzących – 120
(organizacja kolacji do 100 osób
i bankietów stojących do 250)
• Adres: ul. Paderewskiego 10,
róg Paderewskiego i Sierocej
61-770 Poznań, tel. 61 853 02 22


A' la carte
Sławomir Domiński to jeden z najbardziej znanych poznańskich szefów kuchni. Jego ulubioną jest kuchnia śródziemnomorska, ale z równym powodzeniem wykorzystuje w swojej pracy i kulinarne zdobycze innych narodów.
Nam ze swojej karty zaproponował na początek Carpaccio z kaczki podany z chrupiącym czosnkiem i fois Gras, fantastyczne Małże Św Jakuba w sosie pomarańczowym i świeżym zielonym pieprzem. Z zup proponuje Bulion wołowy z naleśnikiem i szynką parmeńską. Na danie główne zaś Ravioli z grzybami leśnymi w sosie śmietanowym i świeżą bazylią.
Będąc w Habanie radzimy zwrócić też uwagę na Sałatę algi z mango ze świeżym tuńczykiem w sezamie, Pizzę z serem gorgonzola i rucolą, Polędwicę wieprzow? z orzechami pini, nasionami słonecznika i dyni w sosie balsamico, Ser na grzance z Foie Gras i sosem z granatu. A na deser przepyszny Sernik z mango.

Komentarze
Koniec 2009-10-24 13:49:48
.Dodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014093