Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Misja z Lizbony
2008-07-08

Portugalczycy jak Polacy – czują, że powinni być zawsze bardziej dowartościowani niż są; przez innych, przez obcych. I tak jest też ze mną i moim wspólnikiem. Dlatego pracując w tej branży – czujemy się nieformalnymi Ambasadorami Wina i Kuchni Portugalskiej i tym bardziej zależy nam, żeby nasi goście postrzegali dobrze zarówno nas jak i naszą kochaną Portugalię – mówi Manuel Maioral, współwłaściciel wraszawskiej Portucale.

Nie mamy pretensji do bycia restauracją elegancką, snobistyczną – twierdzą właściciele portugalskiej restauracji Portucale. – Jesteśmy przekonani, że oferujemy dobre jedzenie, wino za rozsądną cenę i to przyciąga ludzi. Żadna reklama nie pomoże, jeśli nasi goście sami między sobą nie będą przekazywać dobrych opinii na nasz temat.
Test – jak dotychczas wypada całkiem nieźle. Restauracja Portucale nie może narzekać na brak klienteli. Nawet sztuczne kwiaty, ozdoby w barwach portugalskiej flagi z papier mČché tu bardziej rozczulają i nastrajają pozytywnie niż przeszkadzają. To najwyraźniej nie tylko moja opinia, bo od godziny 11., kiedy otwierają lokal co rusz wpadają nowi goście, wielu z nich to przedstawiciele biznesu w swoich nienagannie skrojonych garniturach. Przyciąga ich tutaj miła, niezobowiązująca atmosfera, a przede wszystkim świetna kuchnia w wykonaniu Jose Costy, tutejszego szefa kuchni i drugiego współwłaściciela lokalu.

Jak dla siebie
Manuela Maiorala i Jose Costę, pochodzących z Lizbony Portugalczyków, los przed laty połączył w Polsce, najpierw jako przyjaciół, a potem jako partnerów biznesowych. Mijają właśnie trzy lata, odkąd obaj zdecydowali się na prowadzenie lokalu.
Przez pierwsze dwa lata sytuacja była skomplikowana. To był czas budowania marki, zdobywania stałych klientów, którymi teraz możemy się już pochwalić – przyznaje Manuel. – Nie ułatwiało sprawy i to, że jesteśmy na uboczu, trzeba do nas specjalnie przyjechać. Kiedy przestaliśmy być anonimowi, zaczął się remont ul. Puławskiej, od której można do nas wjechać. Na szczęście teraz jest już lepiej.
Jose Costa widzi to inaczej:
Na początku, czy to ze strachu, czy niewiary, popełniłem błąd i zrezygnowałem z podawania kuchni czysto portugalskiej, na rzecz wariacji na ten temat, mieszania jej z elementami kuchni międzynarodowej – przyznaje mistrz. – Myślałem, że goście łatwiej to zaakceptują, że oryginalna kuchni portugalska okaże się dla nich zbyt dużym wyzwaniem, ale pomyliłem się. Po pierwsze na starcie straciłem klientów portugalskich, którym nie podobał się kierunek przez nas obrany, po drugie Polacy też wcale się tym nie zachwycili.
Rok temu zmienił wszystko. Postanowił wrócić do źródeł. Już bez żadnych kompromisów. To było dobre posunięcie – krok po kroku restauracja zdobywała coraz większe grono klientów, powrócili rodacy.
Sprostanie oczekiwaniom gości nie jest łatwe. Coraz więcej ludzi jedzie do Portugalii i każdy wraca ze swoją wizją tamtejszej kuchni – przyznaje Jose. – My staramy się mieć dania reprezentujące każdy region, najbardziej charakterystyczne. To dlatego większość z produktów sprowadzamy z Portugalii.
Na pewno ogranicza nas odległość między oboma krajami, z tego względu mniej niż w oryginalnej kuchni portugalskiej są u nas wykorzystywane ryby i owoce morza – mówi Manuel. – Nie jesteśmy jednak na tyle silną firmą, żeby samemu importować ryby z Portugalii.

Szalony jak Portugalczyk
Jestem od dawna przekonany, że w Polsce są duże możliwości dla tych, którzy mają chęć. To prawda, że trzeba się przy tym dużo namęczyć, mieć wiele cierpliwości i przede wszystkim pracować z pasją, ale można – uważa Manuel Maioral. – Polska to nie jest łatwy kraj dla biznesu, zwłaszcza dla obcokrajowców, którzy postanowili coś zrobić tutaj na własny rachunek.
A już prowadzenie restauracji to wyjątkowo ciężki kawałek chleba. Zwłaszcza koszty z tym związane.
Czynsze są tutaj absurdalne i absolutnie nie ma dla tego żadnego wytłumaczenia – oburza się Manuel. – W Polsce poziom zarobków jest przecież niższy niż w Europie Zachodniej, a mimo to wynajęcie takiego lokalu w Lizbonie kosztowałoby mnie dwa razy mniej. To jedna z tych rzeczy, których my, jako obcokrajowcy, nie możemy tu zrozumieć.
Obaj wspólnicy Portucale poznali się w Polsce. Jose Costa trafił tutaj z Londynu, gdzie poznał swoją polską żonę. Manuela przywiodła tu zaś praca dla portugalskiego koncernu Jeronimo Martins.
Pierwszy raz trafiłem tu osiem lat temu, ale po roku pracy postanowiłem zacząć działać na własny rachunek, założyłem firmę Atlantika, zajmującą się importem win portugalskich – wyjaśnia.
I, jakby tłumacząc się, po chwili dodaje:
Portugalczycy są znani są z tego, że od czasu do czasu podejmują nielogiczne decyzje. Jesteśmy narodem, który na trzy cztery jest gotów spakować się, wziąć kanapkę i popłynąć statkiem do Indii. Tak było kiedyś w czasie wielkich podbojów, tak jest po trosze z nami i dzisiaj.
Jego krok inni mogliby określić jednym słowem – szaleństwo. Właściwie bez znajomości języka, mający blade pojęcie o Polakach, a jeszcze słabsze o prowadzeniu tu interesów, postanowił sprzedawać wina, których w dodatku nikt tutaj nie chciał.
Zacząłem z produktem, którego nie można było wówczas nawet nazwać „niszowym”, dla jakichś 1-2 % potencjalnych klientów – wspomina. – Bardzo często wówczas słyszałem: „Cenię twoją energię, pasje, ale wątpię, czy ci się uda”. Dzisiaj wiem, że było warto.
To niepoddawanie się przeciwnościom przydało się także wtedy, kiedy z Costą otworzyli restaurację. Przeczekali trudny czas i wierzą, że teraz może być już tylko lepiej
. (...)

Pełny tekst można przeczytać w papierowym wydaniu Restauratora 7-8/2008

Sylwetka
Manuel Maioral pochodzi z Lizbony, stolicy Portugalii. Do Polski trafił trochę przypadkiem, do pracy w portugalskim koncernie Jeronimo Martins. Już po roku zrezygnował ze stałej pracy. Postanowił zaryzykować – otworzyć swój własny biznes w Warszawie. Postawił na portugalskie wina i choć na początku było bardzo ciężko, to z roku na rok sprzedaż tych trunków zwiększa się kilkakrotnie. Portucale powstało trzy lata temu, jako wspólne dzieło jego i Jose Costy, portugalskiego kucharza z 20-letnim stażem, który prowadził już restauracje niemal w całej Europie. On z kolei do Polski trafił dzięki swojej żonie, która jest Polką i nie wyobrażała sobie życia na obczyźnie.
Tekst: Magdalena Kleban 
Fot. Bartosz Jarosz

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.015860