Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Tylko moja
2008-06-10

 

Lucio Bacchi, właściciel  i szef kuchni restauracji Tutta Mia w Gdyni to prawdziwy obywatel świata. Mieszkał i pracował niemal na wszystkich kontynentach, spędził kilka lat w Chinach, Ameryce Północnej i Południowej. Ale to w Polsce spotkał swoją drugą połówkę i tutaj postanowił spełnić swoje marzenie o własnej restauracji.

Pierwszy rok restauracji Tutta Mia był wyjątkowo ciężki. Nie sprzyjała jej lokalizacja, a i mieszkańcy Trójmiasta przyzwyczajeni do tego, że niemal co trzeci lokal w mieście szczyci się „oryginalną kuchnią włoską”, nie szturmowali drzwi lokalu – nie spodziewając się żadnych rewelacji.  Dzisiaj jednak, po dwóch latach działalności Lucio Bacchi i jego życiowa partnerka -   Beata Mitroszonek mogą z czystym sumieniem i spokojem powiedzieć: „było warto”. Ich lokal odniósł sukces, mają stałych gości, którzy doceniają ich jakość i zaangażowanie. A kolejnych smakoszy nie przyciąga tu sprytny PR-owiec, marketing, lecz dobra opinia klientów.

Drobne różnice kulturowe


Jeśli istnieje stereotypowe wyobrażenie Polaka o Włochu, to Lucio pasuje do niego idealnie. Człowiek - orkiestra, którego wszędzie pełno – niemal wypełnia sobą całą przestrzeń.
Kiedy restauracja jest otwarta, trudno za nim nadążyć – śmieje się Beata. – W jednej chwili wpada do kuchni, sprawdza czy wszystko jest w porządku, biegnie na salę witać kolejnych gości, potrafi wyrwać kelnerowi talerz, by zanieść go na zmywak i cały czas rozmawia z gośćmi, bawi się z ich dziećmi.
I na wszystko reaguje bardzo emocjonalnie. Takim „niebezpiecznym” tematem jest popularność włoskiej kuchni w Polsce.
Zbyt wiele restauracji szafuje mianem „restauracja włoska”, wręcz chwali się tym, podczas gdy ich jedzenie kompletnie jej nie przypomina – z właściwą typowym Włochom gestykulacją tłumaczy Lucio. – Używa się za dużo półproduktów, nie dba  o jakość składników. To denerwuje. Czasami mam wrażenie, że nikt tak naprawdę nie zwraca tutaj uwagi na to, co je.
Właściciele Tutta Mia szczycą się tym, że w swojej restauracji w 80 % korzystają z produktów przywożonych z Włoch. Właściwie tylko mąka, woda i świeże warzywa są z Polski.
Sprowadzanie mąki byłoby jednak już zbyt dużą ekstrawagancją, zbyt kosztowną – wyjaśniają właściciele. – Na początku woziliśmy polskie próbki mąki do przyjaciół z Włoch, żeby dobrać tę, która składem najbardziej odpowiada włoskiej. Ale już sery, pomidory, szynka parmeńska, makarony i pozostałe produkty są włoskie. I takie podejście jest dobre dla biznesu, bo  długofalowe.


W tym pierwszym roku naszego istnienia zdarzali się klienci, którzy próbowali przekonać Lucio, jak naprawdę powinna smakować kuchnia włoska – wspomina Beata Mitroszonek. – A to typowy Włoch, bardzo emocjonalny, szalenie łatwo się zaprzyjaźnia, ale i  - jak każdy zresztą – nie bardzo lubi, kiedy ktoś próbuje uczyć go kuchni, którą wyssał z mlekiem matki. Pochodzi w końcu z Bolonii. Jego brat z powodzeniem prowadzi restaurację w Londynie.
Zdarzały się więc i nerwowe momenty. Ale nawet nie to było najgorsze, najgorszy był brak klientów.

Tutta Mia nigdy nie była reklamowana, kolejnych klientów musiała zdobywać sama. Na pewno nie pomagała i lokalizacja – przy ulicy Morskiej w Gdyni, tuż przy wyjeździe na obwodnicę. Wokół same bloki, nawet z ogródka latem nie można korzystać, z powodu huku jeżdżących pobliską ulicą TIR-ów.
Baliśmy się na początku tego usytuowania – przyznaje dzisiaj Beata. – Ale tak długo o tym marzyliśmy, tak byliśmy nastawieni na otworzenie restauracji, że nawet się nad tym nie zastanawialiśmy. A tu jest w końcu trasa przelotowa, wcześniej w dodatku był sklep z meblami kuchennymi i naprawdę, przekonanie ludzi nawet do pizzy było strasznie trudne. My jednak postawiliśmy na jakość.
A czasami bywało naprawdę ciężko, Beata miała nawet chwile zwątpienia, ale Lucio zawsze wierzył w siebie.


Moja kuchnia jest dla tych, którzy są w stanie docenić autentyczną kuchnię włoską – mówi z dumą. – Nasza restauracja jest taka jasna, przestronna, między innymi i po to, żeby ludzie wiedzieli, co jest na talerzu, dokładnie widzieli składniki – dodaje Beata. – To dlatego też podchodzimy do stolika, rozmawiamy, staramy się stworzyć atmosferę bliskości, żeby to była taka mała Italia w środku Gdyni.
Moim zdaniem Polacy ciągle za mało się bawią. Zbyt serio traktujecie życie – mówi Lucio. – To widać i w restauracji. Przedpołudniami przychodzą biznesmeni, potem spotykają się przyjaciele, całe rodziny.
Inaczej się też bawimy przy stole. Włoch zaczyna od przystawki, potem pierwsze danie, deser i na koniec espresso. Oni potrafią godzinami siedzieć przy stole, rozmawiać. My robimy wszystko w biegu, nawet tak jemy – zauważa Beata Mitroszonek. – Chcemy to przełamać, żeby ludzie do nas przychodzili jak do włoskiej trattorii, żeby dzieci od małego uczyły się, jak się zachować przy stole. (...)

Cały tekst dostępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 6/2008

Tekst: Magdalena Kleban
Fot. Monika Filipiuk

Beata Mitroszonek i Lucio Bacchi – właściciele gdyńskiej restauracji Tutta Mia. Beata  pochodzi z Wejherowa i nie wyobrażała sobie, że mogłaby mieszkać z dala od swoich bliskich i przyjaciół. To dla niej kosmopolita Lucio Bacchi, który zwiedził niemal cały świat i pracował w najbardziej egzotycznych zakątkach globu postanowił osiąść w Gdyni i otworzyć tu restaurację włoską. Tutta Mia oznacza Tylko Moja.  Lucio Bacchi nazwał tak swój lokal zarówno na cześć swojej wybranki jak i tego miejsca - jego drugiej największej miłości. W tej restauracji rządzi niepodzielnie, poświęca jej cały swój czas i energię.

 

Komentarze
pyszności!EZORA 2010-07-31 21:53:32
Właśnie wróciłam z tej restauracji. Nie przepadam za kuchnią włoską ale w tej restauracji jadam, kiedy tylko mogę. Wspaniały klimat, cudowna obsługa, domowa atmosfera. Nawet moja dwuletnia córeczka uwielbia to miejsce! W tej restauracji czuję się naprawdę wyjątkowo a nie jak kolejny klient do obsłużenia. Szczerze polecam!
Bywalec 2010-06-17 22:31:29
Świetna restauracja, elegancki wystrój, bardzo dobre jedzenie. Naprawde Polecam ! :)Dodaj swój komentarz.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.013872