Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Cały ten Jazz
2008-05-19

Każdy z czterech udziałowców warszawskiej Jazz Bistro Group na własną rękę osiągnął w życiu sukces. Kiedy więc spotkali się przy okazji kolejnego projektu, innego scenariusza nikt też nie brał pod uwagę. Dzisiaj ich lokale to przykład robienia biznesu restauracyjnego z głową i pasją zarazem.

 

Klient współczesnych restauracji wielkomiejskich jest wymagający, świadomy swoich oczekiwań, otwarty na nowe doznania i smaki. Już nie wystarczy szyld z napisem Restauracja, lokal wykończony wspólnym wysiłkiem rodziny i przyjaciół... Dzisiaj trzeba myśleć o atmosferze, właściwej obsłudze, odpowiednim wystroju wnętrz i wreszcie o cenie – nie może być zbyt tanio, ale i nazbyt drogo. Prawdziwy bieg z przeszkodami – nawet dotarcie do mety nie gwarantuje sukcesu, jeśli wcześniej pojawili się na niej już inni.


Bo jeśli chodzi o wymagania wobec restauratorów, to już dawno jesteśmy w Europie – uważa Jacek Nikiel, pomysłodawca i największy udziałowiec Jazz Bistro Group, sieci warszawskich restauracji.
Patrząc na jego konsorcjum, w które w ciągu kilku lat przeobraziła się sieć lokali grupy Jazz Bistro trudno się z tym nie zgodzić. To dlatego daję mu wiarę, kiedy z szelmowskim uśmiechem, popijając swoją ulubioną herbatę imbirową, próbuje mnie przekonać, że to wszystko udało się w ciągu niespełna 10 lat osiągnąć właściwie... przypadkiem i mimochodem.

Kariera na zmywaku
Z Jackiem spotykamy się w NU Jazz Bistro, jednej z flagowych restauracji grupy i w jednym z najpopularniejszych lokali warszawskich. W miękkich fotelach NU Sport – wyodrębnionej strefy klubowej, stworzonej z myślą o miłośnikach sportu – czterdziestoletni biznesmen sięga pamięcią do czasów debiutu w tej branży.
Tak naprawdę wszystko zaczęło się od młodzieńczych marzeń. Był początek lat 90., kiedy – jak duża część mojego pokolenia – byłem na saksach w Anglii. Przeważnie lądowaliśmy na zmywakach albo w restauracjach. Ze mną było podobnie. Trafiłem do restauracji należącej do włoskiej rodziny, która mnie absolutnie i maksymalnie „przegoniła” po rynku gastronomicznym. Najpierw na zmywaku, gdzie przez dwa tygodnie bąble i odciski nie schodziły mi z dłoni, a potem – po przeszkoleniu – przy barze. Ale to właśnie wtedy pomyślałem o tym, że byłoby fajnie w przyszłości mieć swoją restaurację, mały hotelik.


Po latach, już pracując w dużej korporacji, przypomniał sobie o tym marzeniu. Kiedy nadarzyła się okazja na lokal w niezłym miejscu, w 1999 roku zrezygnował z ciepłej posadki i poszedł na swoje.
Miałem trochę oszczędności ze starych czasów, wyjazdów zagranicznych i w końcu pracowałem w korporacji, gdzie całkiem nieźle zarabiałem. Z pomocą rodziny i kredytu udało się otworzyć pierwszy lokal.
Dzisiaj Jacek Nikiel skromnie zaznacza, że chociaż nigdy nie szkolił się w biznesie gastronomicznym, to zawsze miał do niego „nosa”, szczególnie do dobrych lokalizacji, co – jak wiadomo – może nierzadko przesądzić o sukcesie bądź porażce lokalu.
Przez te dziewięć lat rynek gastronomiczny zmienił się niemal kompletnie. W latach 90. wszystko inaczej funkcjonowało, ale jakoś pod skórą zawsze czułem, że musi to być topowa lokalizacja, że ludzie muszą na to „wpadać” – wspomina.
Pierwsza restauracja Jazz Bistro (dała potem nazwę całej grupie lokali Jacka Nikla) powstała w Centrum Land przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Jacek nie tylko, że sam wypatrzył ten lokal (to jego pierwszy i ostatni punkt w centrum handlowym), to jeszcze przekonał szefów centrum do przeróbki części budynku dla potrzeb jego restauracji.
Jazz Bistro tak dobrze radziło sobie na rynku, że już dwa lata później powstał kolejny lokal, tym razem przy ulicy Pięknej 20, od której i restauracja przejęła swoją nazwę.

Przyjaciele z boiska


Ulica Piękna jest ważna w historii Jazz Bistro Group jeszcze z jednego powodu – to mniej więcej w tym czasie w ten biznes postanowili zaangażować się wspólnicy, czyli Paweł Majewski, Marek Jankowski i od 2002 roku Tomasz Częścik. Jednak to Jacek Nikiel pozostał liderem, do niego zawsze należy ostatnie zdanie przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Zgodzili się co do tego wszyscy udziałowcy, gdyż – jak podkreślają – demokracja nie sprawdza się w biznesie.

(...)

Pełny tekst dostępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 5/2008

 

 

 

 

 

Jacek Nikiel ma 41 lat, ukończył studia na SGH, jest ekonomistą z wykształcenia. Przez siedem lat pracował w Procter&Gamble i Nestle, by wreszcie założyć własny biznes. Swój pierwszy lokal – Jazz Bistro w Warszawie – otworzył w 1999 roku. W ciągu następnych dziewięciu lat, już przy współudziale wspólników, Pawła Majewskiego, Marka Jankowskiego i Tomasza Częścika, powstały: Jazz Bistro Piękna, Jazz Bistro Espresso, Jazz Bistro Gwiazdeczka, Jazz Bistro NU, Jazz Bistro Antares i Jazz Bistro ZEN. Wspólnie z przyjaciółmi jest także współudziałowcem Siedliska Morena na Mazurach. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Tekst: Magdalena Kleban
fot. Bartosz Jarosz

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.013695