Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Praga reaktywacja
2008-05-19

Richard Winkler ponad pół roku szukał właściwej lokalizacji dla swojej nowej restauracji w Warszawie. Miało być w centrum i nowocześnie, a skończyło się na zaniedbanej Pradze, w zdewastowanym budynku. I całe szczęście, bo dzięki temu na kulinarnej mapie Warszawy powstał lokal nietuzinkowy, a Praga zrobiła kolejny krok na swojej drodze ku odrodzeniu i zmianie wizerunku w oczach nie tylko warszawian, ale i całej Polski.

Richard Winkler to wytrawny restaurator, w środowisku znany przede wszystkim ze stworzenia sieci lokali Paparazzi. Ale chociaż z prowadzeniem tamtego interesu nie ma już nic wspólnego, to doświadczenie zdobyte przy jego tworzeniu zaowocowało i tym razem. Właściciel Porto Praga znany jest bowiem z tego, że na pozór nieatrakcyjne lokale potrafi przeobrazić w miejsca wyjątkowe. On sam ma nadzieję, że podobnie będzie i teraz.
Moim zdaniem Praga wkrótce stanie się modną i popularną częścią Warszawy i nie mam nic przeciwko, żeby swoją działalnością pomóc jej w wyzbyciu się tego krzywdzącego ją stereotypu – zaznacza już na początku naszego spotkania.

Nie taki diabeł straszny
Co do przyszłości Pragi nie jest zresztą odosobniony w swojej opinii. Warszawianie już od dłuższego czasu obserwują ożywienie, które staje się udziałem tej dzielnicy. Dzięki temu, że ominęły ją działania wojenne, swoim klimatem ciągle przypomina starą Pragę sprzed wojny. Już kilka lat wcześniej zauważyli to artyści i tzw. bohema przenosząc tutaj swoje pracownie. Teraz powoli to miejsce odkrywa także biznes. Gdyby tylko nie ta fatalna opinia miejsca, gdzie lepiej po zmroku się nie zapuszczać...
Mimo to znawcy tematu sądzą, że dzięki swojemu centralnemu położeniu i dużej ilości przedwojennych, wartościowych budynków, Pragę już w ciągu najbliższych lat czeka niemal świetlana przyszłość. A rewolucja związana ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 i dotyczącymi tego inwestycjami (to na Pradze powstanie Stadion Narodowy) jeszcze ten proces przyspieszy. To wiadomo jednak dzisiaj. Ale przed kilku laty nikomu do głowy by nie przyszło, że Polska będzie współgospodarzem Euro 2012. A Richard Winkler w potencjał Pragi uwierzył, bo tak mu podpowiedział instynkt. Przecież na początku rozglądał się za czymś zupełnie innym.
Pół roku szukałem czegoś odpowiedniego. Myślałem o centrum, ale albo lokale były tam o wiele za drogie, albo czegoś im brakowało – wyjaśnia. – Aż trafiłem na ten stary młyn parowy na Pradze – od lat nieużytkowany, zdewastowany, nawet bez kanalizacji. Na własny użytek zrobiłem sobie taki mały rekonesans po okolicy i... podjąłem decyzję. Zresztą ja lubię takie wyzwania. Pamiętam jak na Mazowieckiej w Warszawie otwierałem lokal, to była to ciemna, zapomniana ulica. Pierwsi goście nie mieli pojęcia, gdzie to jest. A jednak miejsce się przyjęło. Myślę, że podobnie jest tutaj. Moim zdaniem Praga jest trendy. Czasami czuć jeszcze pewien opór; ludzie nie chcą tu przyjeżdżać, ale to się zmienia. Sam widzę, że coraz więcej warszawiaków kupuje tutaj mieszkania, a oni też muszą mieć gdzie chodzić wieczorami.

Liczy się efekt
Porto Praga mieści się przy ulicy Okrzei, tuż przy moście Świętokrzyskim. Od Starówki lokal dzieli zaledwie kilka minut drogi samochodem. Zajmuje prawie całą kamienicę.
– Wyobraziłem sobie moją restaurację jako miejsce kompletne, takie – jak mówią w Anglii – „destination point”, gdzie ludzie mogą przychodzić od rana do późnej nocy – wyjaśnia swoją koncepcję. – Wynikało to chociażby z tego, że mamy tu do dyspozycji 500 m2 powierzchni i trzy poziomy. Musieliśmy to właściwie wykorzystać.
Remont, adaptacja budynku trwała dwa lata – znacznie dłużej niż to, co pierwotnie zakładał biznesmen. Poza przylegającym do budynku ogrodem zachowane zostały oryginalne ramy okienne i framugi. Budżet na to przeznaczony został znacznie przekroczony, ale ile dokładnie kosztowały te prace, Richard Winkler nie chce ujawnić. Jak twierdzi, z pełną świadomością postanowił zainwestować w ten projekt więcej niż zamierzał.
Dzisiaj na trzech poziomach lokalu znajdują się: najbardziej imponująca i reprezentacyjna część z restauracją (parter), VIP Connoisseur Bar (piętro), gdzie z jednej strony można wygodnie usiąść, zjeść kolację bądź wypalić cygaro przy lampce dobrego alkoholu, ale z drugiej strony – to miejsce, gdzie są organizowane prywatne konferencje, prezentacje oraz funkconuje cocktail club – bar na samym dole z parkietem do tańczenia, idealny na firmowe imprezy.

(...)

Pełny tekst dostępny jest w papierowym wydaniu Restauratora 5/2008

 

Sylwetka

Richard Winkler urodził się w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzice pochodzili z Polski. Z naszym krajem związany jest biznesowo od lat 90. minionego wieku, kiedy tworzył sieć znanych barów Paparazzi w Krakowie, Zakopanem, Wrocławiu i Warszawie. Z biznesem restauratorskim związany jest niemal od zawsze, swoją pierwszą pracę w gastronomii podjął w wieku zaledwie 14 lat. Przez wiele lat pracował w londyńskich klubach i restauracjach. Zawsze podkreślał, że tak naprawdę najlepiej czuje się za barem. I to jako barman właśnie pracował w najbardziej odległych zakątkach globu: Miami, Laguna Beach w Kalifornii, Aspen w Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii, na Hawajach i Wyspach Dziewiczych. Słowem niespokojny duch. Zapowiada, że jak będzie miał już ochotę na emeryturę, to założy bar na Karaibach, albo w innym równie urokliwym miejscu.

 

Tekst: Magdalena Kleban
fot. Monika Filipiuk

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014357