Meble Plus Rynek Mebli Produkcja Mebli

Pomysł na lokal

Z podróży do Meksyku
2008-04-08

U źródeł gastronomicznego imperium Agnieszki i Marcina Kręglickich leży fascynacja kuchniami etnicznymi i szacunek dla kulinarnej tradycji.

Tę fascynację od lat dostrzegają klienci wszystkich siedmiu restauracji, stworzonych przez nich w Warszawie, także goście El Popo, poszukujący prawdziwych meksykańskich smaków i aromatów. Prowadzenie restauracji to nie jest tylko pomysł na biznes, to przede wszystkim pomysł na życie, a restauracje etniczne to długa niekończąca się opowieść. Ile kuchni, ile smaków, tyle pomysłów na dochodowy interes.
Zwykle zaczyna się niewinnie. Czasem od fascynacji jakaś kuchnią, smakiem bądź w ogóle – krajem. Czasem na życiowej drodze spotkamy kogoś i chwila rozmowy z nim, uścisk ręki sprawiają, że odmienia się nasze życie. Impuls, olśnienie decyduje o tym, co dalej będziemy robić.
Tak było w przypadku Marcina Kręglickiego. W czasie studenckich podróży do kosmopolitycznej Holandii zauroczyła go kuchnia azjatycka, smakował ją, zbierał książki kucharskie jej poświęcone, kolekcjonował pałeczki chińskie. Wrócił do Polski, skończył studia, spotkał na swojej drodze Wietnamczyka i.... otworzyli razem restaurację z kuchnią chińską – Mekong. Marcin Kręglicki nie przypuszczał wtedy, że to dopiero początek jego kariery restauratorskiej i że na tej jednej restauracji się nie skończy. Teraz rodzeństwo – Agnieszka i Marcin Kręgliccy – wraz z rodziną prowadzą sześć etnicznych restauracji w Warszawie. W marzeniach i planach oczywiście są kolejne. Przed nimi jeszcze cały czas jest mnóstwo nieodkrytych smaków, a w związku z tym mnóstwo tematów i pomysłów na restauracje. Pomysł na meksykańskie El Popo też był wynikiem nieoczekiwanego spotkania.

– Wyjechałem na narty. Na stoku poznałem Joannę Kozińską-Frybes, która fantastycznie opowiadała o Meksyku, o jego smakach – opowiada Marcin Kręglicki. – Ciekawostką, którą mi zdradziła był fakt, że w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się więcej meksykańskiej salsy niż ketchupu. To mnie zaskoczyło. Ugotowaliśmy też razem kilka meksykańskich dań. Po jakimś czasie Joanna została ambasadorem Polski w Meksyku, a ja otworzyłem razem z siostrą meksykańską restaurację w Warszawie. Nazwę dla naszej restauracji też wymyśliła Joanna. Początkowo zarówno firma jak i restauracja nazywały się Popocatepetl, tak jak jeden z wulkanów w Meksyku. Dla nas to było takie zabawne, że wszyscy, łącznie z nami, muszą sobie łamać język i ćwiczyć dykcję wymawiając nazwę. Jednak po jakimś czasie zmieniliśmy nazwę na El Popo, co w rzeczywistości znaczy to samo, lecz jest krótsze w zapisie i – co chyba ważniejsze – łatwiejsze w wymowie.
Z opowieści, jaką snują Marcin i Agnieszka Kręgliccy wynika, że niełatwo było prowadzić i organizować restaurację z oryginalną kuchnią meksykańską w latach 90. ubiegłego wieku.

Smak dalekiego Meksyku
– Na początku mieliśmy bardzo duże problemy z produktami. W tamtych czasach nie było jeszcze wyspecjalizowanych hurtowni i dystrybutorów. Sami sprowadzaliśmy sobie ze Stanów Zjednoczonych kontener z produktami spożywczymi, między innymi jalapeno, grenadinę czy masekę (mąka kukurydziana do wypiekania tortilli) – mówi Marcin Kręglicki. – Było z tym mnóstwo problemów, uciążliwe było oddawanie próbek do Sanepidu, czekanie na wyniki kontroli fitosanitarnej produktów.
Teraz to wszystko wygląda na szczęście zupełnie inaczej. Wszystko mogą już sprowadzić niemal bez ograniczeń. Pojawiły się też firmy, które specjalizują się w dostarczaniu produktów z całego świata.

(...)

Pełny tekst dostepny jest w numerze 3-4/2008 Restauratora

Tekst: Joanna Jakubiuk
Fot. Monika Filipiuk

Agnieszka i Marcin Kręgliccy – rodzeństwo z kulinarną pasją i restauratorskim zacięciem. W ich domu zawsze się dobrze jadło, a choć nie było jakichś tradycji przenoszonych przez kolejne pokolenia, to gotowanie zawsze było ważnym tematem. Są właścicielami siedmiu restauracji w Warszawie: meksykańskiego El Popo, greckich Meltemi i Santorini, włoskiej Chianti, francuskiego Absyntu, hiszpańskiego Miradora i polskiej Fortecy. Przed otwarciem każdej restauracji wyjeżdżają na wakacje do kraju, którego kuchnię będą serwować, żeby – jak mówią – przesiąknąć jego klimatem i smakiem. Ich francuska restauracja Absynt jako jedyna w Polsce czterokrotnie dostała wyróżnienie Bib Gourmand Przewodnika Michelin. Idée fixe Agnieszki Kręglickiej jest upowszechnienie zasad ruchu Slow Food w Polsce i promowanie naszych polskich serów oraz doskonałych warzyw.

Komentarze
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj komentarz bądź pierwszy.

tytuł


treść komentarza


Imię i Nazwisko (lub pseudonim)


E-mail


SPA BUSINESS DOMY DREWNIANE Łazienka Salon i Sypialnia Meble Plus Najlepiej Sprzedawane PROJEKTY DOMÓW Podłogi i Ściany PRODUKCJA MEBLI restaurator RYNEK MEBLI Świat Łazienek i Kuchni Świat Alkoholi Urządzamy Łazienki Drinki Urządamy Kuchnie Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Meble i Dekoracje Wybieramy Oświetlenie
Strona głównaPrenumerataReklamaArchiwumO nasRedakcja

Copyright by Publikator Sp. z o.o. 2018, webmaster: webpublikator.com.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91

0.014856